SafeGroup er en meget professionel samarbejdspartner, som vi varmt kan anbefale. De udviser stor fleksibilitet, lige fra et behov opstår til levering og montering.

Lone NielsenViden og Strategi, Ringkøbing-Skjern Kommune

Relæmodul med alarm-differentiering

Relæmodul til differentiering og videresendelse af 4 forskellige alarmtilstande til ét eller flere vagtrum. Kompatibelt med asecos PRO Charge og PRO Store batteriskabe. Gør det nemt at overvåge batteriskabets tilstand.

  • Alarmdifferentiering i stedet for én samlet alarm
  • Videresendelse af alarm til ét eller flere vagtrum
  • Inkl. 1 stik til etablering af én af de fire alarmer
  • OBS: tilslutning må kun udføres af en el-installatør
Læs mere

DKK 1.795,00 ekskl. moms

SKU: 43160
På lager: 2-5 dages leveringstid

Rådgivning

Vi sidder klar alle hverdage fra kl. 8.00 – 16.00 (fre. til 15.00)

Levering

Dit produkt leveres på det aftalte sted til den aftalte tid

Montering

Erfarne montører fastgør dit produkt, så det er klart til brug

Service

Vores teknikere sikrer rettidig vedligeholdelse af dit produkt

SafeGroup er en meget professionel samarbejdspartner, som vi varmt kan anbefale. De udviser stor fleksibilitet, lige fra et behov opstår til levering og montering.

Lone NielsenViden og Strategi, Ringkøbing-Skjern Kommune

Er du i tvivl om noget?

Så kontakt os i dag. Vores sikringskonsulenter har mere end 30 års erfaring inden for tyveri- og brandsikring. De sidder klar til at svare på dine spørgsmål på telefon eller mail.

Specifikationer
Kompatibilitet

PRO Charge + PRO Store batteriskabe

Alarmtilstande

4 forskellige

Vægt

1 kg

Stik

1 stk. (medfølger)

Beskrivelse

Relæmodul med alarmdifferentiering

Relæmodulet gør det muligt at differentiere alarmsignaler på todørs-batteriskabe med ladestik og/eller brandslukningssystem. Modulet indeholder 4 relæer, som hver især aktiveres ved fire forskellige alarmniveauer:

  1. Advarsel (T>50°C)
  2. Alarmtrin 1 (røgalarm)
  3. Alarmtrin 2 (røgalarm + T>70°C)
  4. Strømsvigt

Med relæmodulet kan en tekniker/elektriker lave op til 4 kredsløb med strømforsyning samt en lampe/lyd. Det betyder, at alarmer f.eks. kan ses og høres i et vagtrum, selvom batteriskabet står et andet sted i bygningen. Det giver mulighed for at overvåge batteriskabets tilstand og reagere hurtigt, hvis noget er galt.

Producenten anbefaler ikke at tilkoble relæmodulet direkte til brandvæsenet, fordi modulet automatisk udfører en selvtest efter en strømafbrydelse. Det kan resultere i en kortvarig falsk alarm.

Relæmodulet er kompatibelt med asecos PRO Charge og PRO Store batteriskabe. Det er muligt at eftermontere modulet i eksisterende skabe, men bemærk, at det kræver installation af en tekniker/elektriker. Kontakt os på mail eller telefon, hvis du ønsker at eftermontere relæmodulet.